Kronika 2016/2017
...ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
1 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Dyrektor szkoły mgr Jolanta Rękas powitała wszystkich zebranych i życzyła sukcesów w nowym roku. Szczególnie gorąco powitała pierwszoklasistów oraz dzieci rozpoczynające naukę w zerówce i nowootwartym oddziale przdszkolnym. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.
16 września odbyło sie coroczne sprzatanie Świata. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i porządkowały swoje ogródki. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci i środowiska lokalnego na coraz wieksze zaśmiecenie środowiska i związane z tym problemy ekologiczne.
20 września odbyło się spotkanie z policjantami. Dzieci z zerówki i przedszkola wysłuchały pogadanki na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu.
22-23 września odbyła sie wycieczka do Warszawy. Pierwszego dnia uczniowie klas III-VI zwiedzili Stare Miasto i Zamek Królewski oraz Łazienki Królewskie z Belwederem. Drugiego dnia spędzili przedpołudnie w Centrum Nauki Kopernik a następnie zwiedzili Stadion Narodowy. Kolejnym punktem wycieczki był wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki gdzie podziwiali panoramę naszej stolicy. W drodze powrotnej zwiedzili piękne ogrody pałacu w Wilanowie. Pełni wrażeń wrócili do domów.
30 września uczniowie z naszej szkoły włączyli się w VI obchody Światowych Dni Tabliczki Możenia. W ramach akcji pod hasłem : "Mnożę i dzielę nawet w niedzielę" uczniowie z klas IV-VI zachęcali dzieci oraz dorosłych z naszej miejscowości do udziału w akcji. Każdy uczestnik mógł wylosować działania z zakresu mnożenia i dzielenia do 100, a za poprawne odpowiedzi otrzymał "matematyczne słoneczko".
10 października 2016 r. odbył się Dzień Drzewa. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli ciekawą prezentację o drzewach a następnie wszystkie klasy wraz z wychowawcą rozwiązały bardzo trudny test dotyczący drzew w Polsce. Najlepiej zrobiły to klasy II i IV. Klasy te otrzymały Puchar Szkoły. Następnie kazda klasa posadziła na terenie szkoły swoje drzewo.
24 października 2016 r. obchodziliśmy 7 rocznicę nadania naszej szkole imienia naszego patrona Stanisława Jachowicza. Uczniowie klas IV i VI przedstawili bogaty program artystyczny, w którym przypomniano dzieciom sylwetkę naszego patrona i jego utwory. Następnie wręczono dyplomy i nagrody za portret Stanisława Jachowicza.
27 października 2016 r. rozstrzygnięto konkurs na Najciekawszą dynię Halloween. Wybór okazał się bardzo trudny ponieważ wszystkie dynie były bardzo oryginalne i wykonane bardzo starannie. Ostatecznie jury przyznało nagastępujące nagrody:
Odwiedziny Grobu nieznanego żołnierza
Jak co roku w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzili grób nieznanego żołnierza w pobliskim lesie. Uczniowie klas 0, II , III złożyli na grobie wiązankę kwiatów , zapalili przyniesione znicze i pomodlili się za żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny.
10 listopada 2016 Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
Szkolne obchody 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęto w dniu 9 listopada wspólnym robieniem kotylionów w biało-czerwonych barwach. W dniu 10 listopada odbył się uroczysty apel, który składał się z dwóch części. W pierwszej części wierszami i pieśniami patriotycznymi wspominano dawne dzieje naszego kraju. W drugiej części odbyły się trzy konkursy. W konkursie wiedzy o Polsce wzięły udział trzy dwuosobowe drużyny z klas 4-6. Drugi konkurs to konkurs na rysunek orła, a trzeci, to konkurs pieśni patriotycznych. W konkursie wiedzowym zwyciężyła drużyna klasy IV /E. Zioło i P. Kwietniewski/. Drugie miejsce zajęła drużyna klasy V , a trzecie drużyna klasy VI. W konkursie plastycznym wzięło udział 12 uczniów. Wszystkie prace były bardzo ładne i zostały wyeksponowane na tablicy na korytarzu szkolnym. W konkursie pieśni wystąpiło łącznie 7 uczniów , a wyróżnienie otrzymała uczennica klasy I – Laura Szymanek. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody rzeczowe.
Poza tym uczniowie pięknie udekorowali okna swoich sal lekcyjnych.
Poproszono również uczniów o wywieszenie flag na budynkach swoich domów.
31 listopada zostal rozstrzygniety konkurs "Znajomości kultury krajów anglojęzycznych". Uczniowie biorący udział musieli odpowiedzieć na 100 pytań otwartych dotyczących kultury, geografii, historii, tradycji i spraw bieżących w krajach anglojęzycznych. Mimo wysokiego stopnia trudności troje uczniów zdobyło niemal maksymalną liczbę punktów. Szczególnie gratulujemy uczennicom kl. IV, które pokonały kilkoro uczestników z klas starszych.
I miejsce Jakub Wit kl. VI
II miejsce Oliwia Walska kl. IV
III miejsce Emilia Zioło kl. IV
W dniu 25 listopada obchodzono w naszej szkole Dzień Misia pod hasłem "Misie uczą nas życzliwości". W tym dniu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły z przypiętymi plakietkami – Znajdź się wśród życzliwych, okazywali sobie uprzejmość , zachowywali się kulturalnie, wzajemnie się do siebie uśmiechali. Każda klasa zaprezentowała wiadomości o wybranym misiu i zaśpiewała piosenkę. Odbyły się też również konkursy sprawnościowe: przenoszenie zapałek w rękawicach kuchennych, celowanie piłeczką w nos misia. Rozstrzygnięto ponadto konkurs plastyczny na najciekawszy portret misia. Uroczystości przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Wierzymy, że życzliwość zagości wśród nas na stałe.
29 listopada gosciliśmy w naszej szkole Straż Ochrony Kolei. Panowie strażnicy mówili o tym jak bezpiecznie przejeżdżać i przechodzić przez tory kolejowe. Dzieci oglądały filmy, które ukazują jak brawura i lekcewazenie znaków drogowych prowadzą do tragicznych wypadków. Na koniec dzieci zrobiły sobie zdjęcia z psem, który pomaga w pracy SOK- istom jak również gra w serialu Komisarz Alex.
22 grudnia odbyło się w naszej szkole przedstawienie wigilijne. Były wiersze i kolędy. Jednak po raz pierwszy od wielu lat nie odbyła się tradycyjna szkolna wigilia. Powodem była nieobecność 70% uczniów spowodowana atakiem grypy.
9 stycznia rozstrzygnieto konkurs na Ekologiczną ozdobę choinkową. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością, dbałością o szczegóły i troską o srodowisko. Nagrody otrzymali:
I miejsce:Weronika Bąk, Julia Walska,Sandra Banasiak
II miejsce:Wojciech Nowocień,Igor Łysiak, Eryk Granda, Emilia Zioło, Martyna Bednarz
III miejsce: Amelia Czerepak, Lena Szalka
13 stycznia odwiedzili naszą szkolę policjanci w ramach akcji Bezpieczne Ferie. Przeprowadzili pogadankę na temat niebezpiecznych zachowań podczas zimowej zabawy i pouczyli dzieci jak dbać o zdrowie i życie swoje i innych.
ZABAWA KARNAWAŁOWA
Bal karnawałowy w naszej szkole odbył się 14 stycznia. Uczestniczyły w nim dzieci z klas 0- VI oraz przedszkolaki. Nie zabrakło też rodziców i młodszego rodzeństwa. Wszyscy zaprezentowali się w niezwykłych karnawałowych strojach. Oprócz tańców odbyły się też różne konkursy i zabawy między innymi pokaz umiejętności tanecznych naszych uczniów. Dla dzieci był to niezapomniany dzień pełen niezwykłych wrażeń, niespodzianek i radosnej zabawy.
9 lutego klasa O przygotowała wraz z wychowawczynią uroczyste spotkanie z babcią i dziadkiem pt. Herbatka dla babci i dziadka. Dzieci bardzo chętnie zaprezentowały montaż słowno muzyczny, w którym zawarty był koncert życzeń dla babci i dziadka. Zadowoleni i wdzięczmi dziadkowie mogli spróbować słodkości i wypieków oraz zdrowej herbatki przygotowanej przez rodziców dzieci. Spotkanie uwieńczone było zabawami przy muzyce.
14 lutego świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Zakochanych czyli tzw. Walentynki. Z tej okazji obok tradycyjnej juz poczty Walentynkowej, w której można anonimowo przesłać życzenia lubianej przez nas osobie odbył się Wielki Koncert Walentynkowy. Podczas koncertu czytane były wesołe wiersze i życzenia dla uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Życzenia przeplatane były piosenkami, utworami muzycznymi i tańcami, a wszystko to w wykonaniu naszych zdolnych uczniów. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.
Przy okazji tej uroczystości wreczono równiez nagrody w konkursie fotograficznym organizowanym przez LOP Moje ukochane zwięrzątko. Głownym wymaganiem konkursowym było ukazanie na zdjęciu miłości do zwierzątka i wiezi, ktore łączą zwierzątko z jeo włścicielem. Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce Martyna Grądalska kl. VI
15 marca był się w naszej szkole Gminny Konkurs Warcabowy. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych w Gorzycach i Sokolnik. Każda ze szkół była reprezentowana przez 4 uczniów z klas IV - VI. Po kilkugodzinnych zmaganiach na zawodników czekał słodki poczestunek. Nasza szkoła kolejny raz odniosła ogromny sukces ponieważ pierwsze i drugie miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły.
I miejsce Jakub Wit SP Furmany
II miejsce Wiktor Walczyna SP Furmany
III miejsce
IV miejsce
W miesiącu lutym i marcu 2017r. klasa IV realizowała PROGRAM ANTYTYTONIOWEJ EDUKACJI ZDROWOTNEJ- Głównego Inspektoratu Sanitarnego – BIEG PO ZDROWIE. Łącznie odbyło się 6 spotkań /lekcji/. Uczniowie dowiedzieli się na nich o szkodliwości palenia, zawartości dymu tytoniowego, chorobach spowodowanych paleniem, o asertywnych metodach odmawiania palenia, kosztach palenia. Po zajęciach otrzymywali do domu dodatkowe ulotki informacyjne o szkodliwości palenia, czasami wykonywali w domu wyznaczone zadania. Wzięli udział w konkursie plastycznym –Chcesz być zdrowy- nie pal. Najciekawsze prace zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi i umieszczone na gazetce szkolnego koła PCK. Gazetkę wzbogacono również o hasła dotyczące szkodliwości palenia, które wymyślili uczniowie na zajęciach. Szkolny koordynator włączył do programu interesujące filmiki Internetowe o szkodliwości palenia, które obejrzeli uczniowie. Na podsumowanie zajęć uczniowie pisali ankietę ewaluacyjną, w której wyrazili swoje opinie na temat treści. Program uzyskał wysokie oceny w opinii uczniów. Stwierdzili oni, że takich lekcji powinno być więcej.
21 marca odbyły się w naszej szkole obchody pierwszego dnia wiosny. W tym roku obchodziliśmy ten dzień "Na ludowo i z przytupem". Uczniowie z klas IV i VI przedstawili bogaty program artystyczny z tańcami, pieśniami ludowymi i skeczami. Było nawiązanie do tradycji góralskich i obrzędów ludowych. Widownia otrzymała śpiewniki aby móc wziąć udział w śpiewaniu pieśni.
W dniu 21 kwietnia br sześcioro przedszkolaków z Furman wzięło udział w Przeglądzie Ekologiczno – Zdrowotnym pod hasłem „W kierunku Natury”, który odbył się w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach. Nasi wychowankowie zaprezentowali wiersz i piosenkę o tematyce ekologicznej. Za piękne występy wszyscy uczestnicy otrzymali soczki owocowe oraz dyplom, bajki do czytania i puzzle dla każdego biorącego udział w przeglądzie przedszkola. Szczególnym akcentem przeglądu było otrzymanie drzewka, które należy wspólnie z dziećmi zasadzić w ogrodzie przedszkolnym.
22 kwietnia obchodzilismy Światowy Dzień Ziemi powiazany z obchodami Światowego Dnia Wody. Z tej okazji obejrzelismy prezentację multimedialną przygotowana przez LOP o zanieczyszczeniach wód na swiecie, ograniczonych zasobach słodkiej wody i katastrofalnych skutkach braku czystej wody. Dzieci zostały zachęcone do oszczędzania wody podczas codziennych czynności oraz do zakupu wody Cisowianki 0.75, aby pomóc tym ludziom na świecie, którzy pragną wody. Wszystkie klasy zostały również zachęcone do rozpoczęcia prac w swoich ogródkach szkolnych.
28 kwietnia, z okazji nadchodzacego święta Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczysta akademia. Były patriotyczne wiersze,i pieśni i prezentacja multimedialna. Prowadzący przypomneli nam dlaczego jest to tak ważne święto dla Polakow i jak ciężkie były losy naszego kraju w tamtych czasach. Dzieki takim uroczystościom zdajemy sobie sprawe w jak dobrych i bezpiecznych czasach żyjemy i doceniamy wolność, którą możemy się cieszyć.
22 maja część uczniów naszej szkoły wyjechała na ZIELONĄ SZKOŁĘ do Wielkopolski. Oto program wyjazdu.
POZNAŃ –GNIEZNO- BISKUPIN
wyjazd edukacyjno – rekreacyjny 22.05 - 26.05.2017
Program 5-dniowej wycieczki:
I dzień – Licheń, Skorzęcin
- Bazylika w Licheniu Starym- największy kościół w Polsce
- Złota Plaża w Skorzęcinie – szlak piastowski, ognisko
II dzień – Zwiedzanie Poznania
- Stary Rynek z Ratuszem, Kościół Farny, Dzielnica Cesarska, Zamek Królewski
- Ostrów Tumski z katedrą, Makieta Dawnego Poznania
- Palmiarnia, Koziołki Poznańskie,
- Termy Maltańskie – tor saneczkowy
III dzień – Kórnik, Rogalin i Puszczykowo
- Zwiedzanie zamku magnackiego w Kórniku
- Pałac Raczyńskich w Rogalinie
- Muzeum Arkadiusza Fiedlera autora Dywizjonu 303 w Puszczykowie, Cytadela
- IV dzień – Gniezno, Biskupin i Pobiedziska
- prasłowiańska osada z epoki brązu w Biskupinie
- Archikatedra w Gnieźnie z Drzwiami Gnieźnieńskimi, Stary Rynek
- Gród Pobiedziska – wystawa machin oblężniczych. Dyskoteka
V dzień – Kruszwica
- Nadgoplański Park Tysiąclecia – Jezioro Gopło
- Mysia Wieża – legenda Popiela, Kolegiata, Starówka Kruszwicka
31 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Z tej okazji odbył się konkurs Mam Talent, w którym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje różnorakie umiejętności. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły, grały na instrumentach a nawet robiły fryzury. Wybór faworytów był tak trudny, że postanowiono nagrodzić dyplomem i małym upominkiem wszystkich uczestników. Po konkursie na dzieci czekały grilowane kiełbaski i słodycze, którymi poczestował naszych uczniów Wójt naszej gminy Leszek Surdy. Pan Wójt wraz ze swoją zastepczynią p. Lucyną Matyką odwiedzili naszych uczniów właśnie w tym dniu. Po poczęstunku dzieci mogły wziąć udział w różnych zawodach sportowych.
4 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w gminnych obchodach Dnia dziecka. Z tej okazji dzieci zaprezentowały pieśni i tańce ludowe i góralskie. Harcerze z naszej szkoły prowadzili stoisko z pysznymi przekąskami. Po wystepach nasi wychowankowie mogli wziąć udział w atrakcjach przygotowanych dla nich przez władze naszej gminy.
W dniu 6 czerwca 2017r. przeprowadzono w szkole wśród uczniów klas 0-6 szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Najpierw uczniowie obejrzeli film pt. Doktor Kręciołek uczy udzielania pierwszej pomocy , a następnie nauczyciel zaprezentował praktycznie działania i czynności podczas udzielania pierwszej pomocy. Potem pod opieką wychowawców uczniowie każdej klasy ćwiczyli na kolegach zasady udzielania pierwszej pomocy. W akcji brało udział łącznie z nauczycielami 76 osób.
7 czerwca odbył sie w naszej szkole Gminny Konkurs Matematyczny Bystrzak. Nasz uczeń Jakub Wit zdobył w tym konkursie III miejsce.
20 czerwca LOP przygotowała prezentację nt. pomników przyrody i ciekawych przyrodniczo miejsc w województwie świętokrzyskim zachęcając uczniów do ich odwiedzenia podczas wakacji. Jest to początek programu " Cudze chwalicie a swojego nie znacie", który będzie kontynuowany w nastepnych latach.
23 czerwca Odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Nagrodami książkowymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców zostali nagrodzeni uczniowie, którzy uzyskali średnią powyżej 4, 75. Troje uczniów z najwyższą średnią otrzymało nagrody książkowe i list gratulacyjny od Wójta Gminy Gorzyce Leszka Surdego. Byli to:
Emilia Zioło kl. IV
Jakub Wit kl. VI
Weronika Bąk kl. IV
Uczniowie, którzy osiągnęli średnią powyżej 4, 75 to:
Klasa VI
Jakub Wit
Liwia Szymanek
Agnieszka Pikus
Ewa Kwietniewska
Adam Tutak
Gabriela Rutyna
Klasa V
Katarzyna Wilk
Julia Jaworska
Klasa IV
Emilia Zioło
Weronika Bąk
Bartek Słomka
Oliwia Walska
Piotr Kwietniewski
Martyna Bednarz
Nikola Kępa
W klasach młodszych przyznano wiele wyróżnień za celujące, bardzo dobre i dobre wyniki w nauce.
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia w następnym roku szkolnym!