Strona główna

Kronika 2015/2016

Kronika 2015/2016

...ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września rozpoczął się  kolejny rok szkolny. Dyrektor szkoły mgr Jolanta Rękas powitała wszystkich zebranych i życzyła sukcesów w nowym roku. Szczególnie gorąco powitała pierwszoklasistów oraz dzieci rozpoczynające naukę w oddziale przedszkolnym. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

 

18 września odbyło się Sprzątanie  Świata.  Jak co roku nasi uczniowie porządkowali teren wokół szkoły i teren naszej wsi. Uczniowie klasy III odkryli dzikie wysypisko śmieci. Przygotowali też plakaty  zachęcające nas do segregacji śmieci. Z tymi plakatami wędrowali po Furmanach zwracając uwagę na to jak mieszkańcy radzą sobie z problemem odpadów. Akcja ta ma na celu wpajanie dzieciom troski i odpowiedzialności za nasze środowisko.

21 września odbyła się wycieczka do Sandomierza. Uczniowie klas I-VI mieli okazję wejścia na Bramę Opatowską i podziwiania wspaniałej panoramy Sandomierza. Następnie przeszli przez Ucho Igielne i podziwiali piękne okolice. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie podziemi, gdzie uczniowie poznali historię  powstania podziemnych korytarzy.  Następnie, dzieci przespacerowały  się wąwozem św. Jadwigi i odwiedziły zbrojownię gdzie miały okazję przymierzyć średniowieczne zbroje i suknie oraz obejrzeć średniowieczną broń. Był to według dzieci najciekawszy punkt wycieczki.

24 września odbył się w naszej szkole Turniej Piłkarski zorganizowany przez Stowarzyszenie Jesteśmy Razem „Furmany”. Uczestniczyły w nim 4 drużyny:

 1. Drużyna SP Furmany
 2. Drużyna SP nr 1 w Gorzycach
 3. Drużyna Zespołu Szkół nr w Gorzycach
 4. Drużyna Zespołu Szkół w Sokolnikach

Wynik turniej był następujący:

 1. Drużyna Zespołu Szkół nr w Gorzycach
 2. Drużyna Zespołu Szkół w Sokolnikach
 3. Drużyna SP nr 1 w Gorzycach
 4. Drużyna SP Furmany

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Przyznano również nagrody w następujących kategoriach:

Najlepszy zawodnik: Aleksander Jędrzejowski SP Furmany

Najlepszy strzelec: Oskar Zając SP nr 1 Gorzyce

Najlepszy bramkarz: Szczepan Dłużyński ZS w Sokolnikach


W dniach 14-25 września uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w akcji WMT Day 2015 (Światowe Dni Tabliczki Mnożenia).Celem tej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania oraz uczenia się tabliczki mnożenia. Podczas akcji został przeprowadzony konkurs "Mnożę i dzielę nawet w niedzielę" Zwycięzcą konkursu została:

Agnieszka Pikus z kl. V.

II miejsce Wiktor Walczyna kl. V

III miejsce Adam Tutak Kl. V

Finał akcji odbył się 25 września. Uczniowie - egzaminatorzy wyszli na ulicę oraz do sklepu i przepytywali tabliczki mnożenia przypadkowo napotkane osoby.Wszystko odbyło się pod opieką koordynatora akcji pani Agnieszki Nowocień.


W dniu 8 października 2015 uczniowie klasy I z wychowawczynią zasadzili w otoczeniu szkoły ozdobny krzew zakupiony przez rodziców. Zgodnie ze szkolną tradycją uczniowie klas I na początku nauki  sadzą drzewo lub roślinkę, którą opiekują się przez całe lata nauki w szkole. Podczas pobytu na wycieczce w pobliskim lesie uczniowie wybrali też "swoje" drzewo. Nazwali je Gigant. Jest to piękny wysoki dąb. Uczniowie będą go odwiedzać, oglądać o każdej porze roku i czerpać z niego energię do nauki i zabawy.


7 października uczniowie naszej szkoły spotkali się ze strażakami OSP Furmany.  Strażacy opowiedzieli o cieniach i blaskach  swojej pracy oraz zaprezentowali typowy strój i wyposażenie strażaków idących na akcję. Uczniowie mieli również okazję  dokładnie obejrzeć wóz strażacki.


9 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Drzewa. Przebiegało ono pod hasłem " Czytamy drzewom". Do takiego czytania zachęciła dzieci pani Dyrektor czytając fraszkę Jana Kochanowskiego "Na Lipę". Następnie uczniowie klas II i III czytali fragmenty książki Marii Terlikowskiej "Drzewo do samego nieba". Starsi uczniowie przeczytali zaś swoje opowiadania i wiersze, których bohaterami były drzewa. Całe spotkanie przeplatane było piosenkami i tańcami uczennic klasy III. Dzieci oddziału przedszkolnego wykonały taniec do piosenki "Jarzębina". Cały korytarz został udekorowany drzewami wykonanymi z materiałów ekologicznych.


16 października uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do kręgielni. Mieli tam okazję pograć w kręgle, piłkarzyki i bilard.  Gra w kręgle zdobyła wielu entuzjastów. Wszyscy świetnie się bawili.

W dniu 22 października 2015 r. pierwszoklasiści dostąpili aktu pasowania na uczniów naszej szkoły. Uroczystość odbyła się w obecności pani dyrektor, nauczycieli, rodziców i uczniów.

W tym dniu uczczono również pamięć patrona szkoły Stanisława Jachowicza  z okazji 6 rocznicy nadania imienia szkole. Pierwszoklasiści wykazali się znajomością postaci patrona oraz jego wierszy. Tablicę poświęconą patronowi ozdobili czerwonymi serduszkami z postanowieniami bycia dobrymi uczniami i Polakami.
Zebrani obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów kl 1 . Na początek uczniowie zatańczyli poloneza. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor.
Podsumowaniem uroczystości było spotkanie przy torcie  przygotowanym przez  rodziców uczniów klasy I.


10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas VI i V  recytowali wiersze i śpiewali piosenki patriotyczne.Przypomnieli nam okoliczności w jakich doszło do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.  Występ został wzbogacony muzyką na żywo, graną przez naszych uczniów. Wszystkim udzielił się patriotyczny nastrój. Na koniec pani Dyrektor zachęciła wszystkich do wywieszenia biało czerwonej flagi na ich domach.

20 listopada po raz  kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Śniadanie daje moc. W  tym dniu uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali zdrowe i pożywne śniadanie. Odbył się też konkurs kulinarny na potrawę zawierającą zdrowe produkty. Klasom młodszym pomagali rodzice. Wszyscy wykazali się pomysłowością.  Potrawy oceniało jury złożone z Pani Dyrektor i nauczycieli. Pierwsze miejsce przyznano klasie V. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy oraz owoce.


Klasa III wzięła udział w Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym "Bezpieczna droga do szkoły", który odbył się w Tarnobrzegu. Drużyna w składzie: Amelia Stala, Kacper Turbiarz, Emilia Zioło i Nikola Kępa zajęła III miejsce. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą teoretyczną na temat przepisów ruchu drogowego jak i sprawnością fizyczną.


4 grudnia uczniowie klas I-III wzięli udział w I cyklicznych Igrzyskach Mikołajkowych, które odbyły się w Gorzycach. Dzieci ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sportowych. Zdobyliśmy największą ilość punktów, a więc zwyciężyliśmy. Wójt naszej gminy, Pan Leszek Surdy wręczył nam puchar, pamiątkowy dyplom oraz piłkę siatkową, która będzie służyła wszystkim uczniom. Dzieci otrzymały też drobne upominki i słodycze od Mikołaja.

22 grudnia odbyła się w naszej szkole tradycyjna wigilia szkolna. Wszystkie klasy usiadły przy pięknie nakrytych stołach. Na początku wszyscy obejrzeli Jasełka w wykonaniu klas IV - VI z dużą ilością mniej i bardziej znanych kolęd. Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia i rozpoczęli spożywanie wigilijnych dań.


10 stycznia uczniowie naszej szkoły przedstawili Jasełka w Kościele w Furmanach. Przedstawienie bardzo spodobało się lokalnej społeczności.

NAJLEPSI UCZNIOWIE W I PÓŁROCZU

 1. kl. VI

Monika Stępień

 1. kl. V

Jakub Wit

Agnieszka Pikus

Liwia Szymanek

 1. kl. IV

Katarzyna Wilk

Julia Jaworska

Paweł Lasota

 1. kl. III

Emilia Zioło

Martyna Bednarz

Weronika Bąk

Oliwia Walska

Piotr Kwietniewski

Bartek Słomka

Nikola Sforza

Nikola Kępa

 1. kl. II

Hubert Słomka

Katarzyna Gorczyca

Miłosz Dąbek

Antoni Sajda

Nikodem Szpara

 1. kl. I

Eryk Granda

Julia Walska

Wojciech Nowocień

Amelia Czerepak

Igor Łysiak

Julia Kaczmarska

Ola Romańska

9 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie dla Babci i Dziadka na zakończenie Karnawału. Licznie zebrani goście mogli podziwiać swoje wnuki w recytacji, śpiewie i tańcach. Uroczystość przebiegała pod hasłem: Moja babcia jest królową, a dziadek królem. Po występie wnuki założyły na głowy dziadków własnoręcznie zrobione korony. Dziadkowie wyglądali w nich znakomicie. Potem wszyscy zasiedli do stołów. Zaserwowano zebranym pyszny tort ufundowany przez Radę Rodziców i kawę. Przy stole dziadkowie rozmawiali z wnukami i nauczycielami. Wszyscy opuścili szkołę w znakomitych humorach.


16 marca był się w naszej szkole Gminny  Konkurs Warcabowy. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych w Gorzycach, Trześni i Sokolnik. Każda ze szkół była reprezentowana przez 3 uczniów z klas IV - VI. Po kilkugodzinnych zmaganiach wyłonili się finaliści. Nasza szkoła odniosła ogromny sukces ponieważ pierwsze miejsce  zajął ponownie  nasz uczeń Jakub Wit ( kl. V).

I miejsce Jakub Wit SP Furmany

II miejsce Adam Fietko SP 2 Gorzyce

III miejsce Kinga Szelągiewicz SP Trześń

IV miejsce Oskar Zając  SP 1 Gorzyce


21 marca odbyło się w naszej szkole "Powitanie wiosny na ludowo." Szkoła gościła zespół Grębowianki z Gminnego Centrum Kultury w Grębowie. Panie zaśpiewały kilka ludowych piosenek, a także opowiadały o wielkanocnych zwyczajach lasowiackich. Uczniowie klas młodszych prezentowali tańce ludowe: krakowiaka, trojaka, polkę, taniec z gaikiem , jak również ludowe przyśpiewki. Dzieci uczestniczyły w zabawnych konkursach z jajem. Zwycięzcy wielkanocnych konkursów literackich i plastycznych, Wiosenne rymowanki, Wiosenne origami, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.


Sukces Emilki Zioło. Uczennica klasy III Emilia Zioło zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego LION organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Tarnobrzegu. Emilka walczyła z 70 innymi reprezentantami szkół z całego województwa podkarpackiego w tym z Rzeszowa, Mielca, czy Stalowej Woli oraz wszystkich szkół w Tarnobrzegu.

W dniach od 25-29 kwietnia obchodziliśmy Tydzień Ziemi. Każdego dnia uczniowie przychodzili ubrani na inny, symboliczny kolor i brali udział w różnych zajęciach i konkursach. Wielką popularnością cieszył się Owocowy stragan gdzie uczniowie mogli kupić za symboliczną opłatą pyszne owocowe przekąski. Każda klasa robiła koktajl owocowy  w wylosowanym przez siebie kolorze. Był również Bieg ku Słońcu i  przedstawienie cieni: Córka Słońca.


29 kwietnia

Obchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja i Chrztu Polski

W naszej szkole uroczyście obchodzono 225 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wydarzenie połączone było z obchodami 1050- lecia Chrztu Polski. Uroczysty apel odbył się w piątek 29 kwietnia 2016 r., na którym uczniowie wspomnieli dwa wydarzenia z dziejów Polski tj. uchwalenie konstytucji i chrzest Polski. W pieśniach i wierszach podkreślano piękno Ojczyzny i jej historię.

Po apelu uczniowie wraz z nauczycielami udali się na miejsce startu /Biegu dla Polski/. Pod opieką nauczycieli uczniowie pokonali wyznaczoną trasę biegnąc w biało- czerwonych koszulkach. Pierwsze miejsce w biegu zajął uczeń klasy V Aleksander Jędrzejowski, drugie uczeń klasy VI Sławomir Wilk, a III uczennica klasy V Justyna Czerwińska. Każdy uczeń odniósł sukces w biegu, ponieważ wszyscy go ukończyli.

Kolejnym działaniem, jakie uczniowie wykonali w celu uczczenia święta państwowego było udekorowanie okien swojej klasy biało – czerwonymi symbolami Polski. Budynek szkoły prezentował się pięknie, mogli podziwiać go mieszkańcy miejscowości i osoby przejezdne.

Nawiązaniem do Chrztu Polski była i jest do tej pory wystawa na korytarzu pt. To nasza przeszłość. Na wystawie pokazano dawne sprzęty, naczynia, książki i wiele innych przedmiotów i rzeczy, jakich używali nasi dziadkowie. Wielu uczniów i ich rodziców przyczyniło się do tego, aby tę wystawę zorganizować. Organizatorzy składają im za to serdeczne podziękowanie.

Poproszono również uczniów o wywieszenie flagi przy domu. Z rozmowy z uczniami wynika, że flagi powiewały na kilkunastu domach.

Jeszcze jednym działaniem, jakie zaproponowano uczniom to Test wiedzy o Polsce. Przebiegał on w 2 kategoriach wiekowych – pierwsza kategoria dla klas I-III, druga dla klas IV-VI. Najlepsze wyniki w klasach młodszych osiągnęli z kl. I – Wojciech Nowocień i z kl. III- Emilia Zioło. W klasach starszych najlepszy był uczeń kl. V – Jakub Wit. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe Dyplomy Małego Patrioty.

Wszystkie działania udokumentowane są w Kronice Szkolnej i na zdjęciach.


9 maja uczniowie naszej szkoły wyjechali na Zieloną Szkołę  w okolice Wrocławia.

Program 5-dniowej wycieczki:

I dzień – Zwiedzanie najcenniejszych zabytków Ząbkowic Śląskich oraz Srebrnej Góry – Krzywa Wieża Zamek Ząbkowicki i Rynek

- Twierdza w Górach Sowich Donżon, Kolej Zębata,

II dzień – Wałbrzych

- Zamek Książ – jeden z największych zamków w Polsce zwany perłą Śląska

- Fabryka Toyoty – Motor Poland, Stare Miasto

- Podziemne miasto - Osówka

III dzień – Zwiedzanie Wrocławia

- Ostrów Tumski, Rynek, Promenada Staromiejska, Ratusz

- Panorama Racławicka

- Mostek Pokutnic, Hala Stulecia, Ogród Japoński

- Afrykarium – ZOO

- Plac Solny, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna

- Platforma widokowa-102m. wysokości – Kościół św. Elżbiety

- IV dzień – Świdnica

- Kościół Pokoju św. Trójcy - UNESCO

- Rynek i Katedra św. Stanisława i Wacława

- Dyskoteka

V dzień – Wambierzyce

- Bazylika – Dolnośląska Jerozolima

- Ruchoma Szopka,  Skansen


31 maja uczniowie klas V -  VI byli na wycieczce w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli - Rozwadowie. Obejrzeli wystawę pt.: Stacja Rozwadów. Między Krakowem a Lwowem, a następnie wzięli udział w warsztatach tkackich. Dzieci dowiedziały sporo ciekawostek na temat tkania a następnie same  stworzyły bardzo ciekawe, kolorowe wzory. Wizyta w Rozwadowie zakończyła się  odwiedzeniem bardzo miłej cukierni. Jedną z atrakcji była sama podróż do Rozwadowa - odbyła się ona szynobusem. Dla wielu dzieci było to pierwsze spotkanie z koleją!


1 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka. Były zabawy na świeżym powietrzu i zawody sportowe. Nie odbyło się również bez poczęstunku - była grillowana kiełbaska i lody. Pogoda dopisała więc wszyscy byli zadowoleni.

10 czerwca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Matematyczny "Bystrzak". Po godzinie zmagań z równaniami i wzorami i obliczeniami wyłonili się laureaci:

I miejsce Aleksander Matyka SP nr 1 w Gorzycach

II miejsce Katarzyna Duma SP w Sokolnikach

III miejsce Mikołaj Górz SP Furmany

III miejsce Aleksandra Robak SP w Trześni

14 czerwca już po raz trzeci odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Angielskiej. Każda klasa zaśpiewała wybraną przez siebie piosenkę. Były również układy taneczne i przebrania. Nad wszystkim czuwał strażnik królowej ubrany w tradycyjny czerwony mundur i czapkę ze "skóry niedźwiedzia". Uczniowie mogli również podziwiać wystawę ukazującą najciekawsze atrakcje turystyczne Londynu.  Na koniec konkursu zostali wyłonieni zwycięzcy. Wśród klas 0-III najlepsza okazała się klasa III, która urzekła jury nie tylko wspaniałym śpiewem ale również ciekawą chorografią i strojami. W klasach starszych tradycyjnie już zwyciężyła klasa V, która żywiołowo zaśpiewała piosenkę LADY. Zwycięskie klasy otrzymały Puchar Szkoły.


16 czerwca uczniowie naszej szkole pojechali na wycieczkę do skansenu w Kolbuszowej. Sponsorem wycieczki była Rada Rodziców, która pokryła koszty przejazdu. Uczniowie zwiedzili skansen oraz brali udział w warsztatach. Klasy młodsze grały w dawne gry i bawiły w zapomniane już zabawy. Starsi odbyli warsztaty: "Od ziarnka do bochenka". Po zwiedzaniu rodzice przygotowali grilla z kiełbaskami. Pełni wrażeń wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.

23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klasy VI. Uczniowie tej klasy przygotowali montaż słowno-muzyczny przeplatany scenkami z życia szkolnego. Było bardzo wesoło ale nie zabrakło też wzruszeń. Na koniec uroczystości pani Vice Wójt Lucyna Matyka wręczyła nagrody uczniom, którzy najlepiej napisali sprawdzian szóstoklasisty.  Byli to Mikołaj Górz i Monika Stępień. Monika Stępień otrzymała również nagrodę książkową i świadectwo z wyróżnieniem z rąk pani Dyrektor, za wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.

24 czerwca Odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Nagrodami książkowymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców zostali nagrodzeni uczniowie , którzy uzyskali średnia powyżej 4, 75. Najwyższą średnią w szkole po raz kolejny uzyskał uczeń Jakub Wit kl. V - 5, 55.

Klasa V

Jakub Wit

Liwia Szymanek

Agnieszka Pikus

Ewa Kwietniewska

Adam Tutak

Klasa IV

Katarzyna Wilk

Julia Jaworska

W klasach młodszych przyznano wiele wyróżnień za celujące, bardzo dobre i dobre wyniki w nauce.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia w następnym roku szkolnym!