Strona główna

Procedury bezpieczeństwa na terenie oddziału przedszkolnego i oddziału zerowego Szkole Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach na czas pandemii Covid – 19

Procedury bezpieczeństwa

na terenie oddziału przedszkolnego i oddziału zerowego

Szkole Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach

na czas pandemii Covid – 19

Celem wprowadzenia procedury jest zapewnienie dzieciom i pracownikom bezpiecznych warunków przebywania na terenie placówki.

  1. Informacje wstępne

Opracowane procedury opierają się na:

  • • Wytycznych przeciwepidemicznych GIS z dnia 19 listopada 2020r.

dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej

i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.

 

  1. Organizacja opieki w oddziałach przedszkolnych
  1. Grupa „Kubusie” będzie liczyła 23 dzieci, tj. jedno dziecko na 1,5 m² powierzchni sali, wliczając meble i zabawki. Zaś grupa 5-6 latków będzie liczyć 15 dzieci, tj. jedno dziecko na 1,5 m². W salach, w których przebywać będą dzieci, nie może być zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować, a wykorzystywane przybory sportowe – piłki, skakanki, obręcze dokładnie czyścić lub dezynfekować.
    2. Do oddziałów przedszkolnych mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych, które nie miały styczności z osobą chorą lub na kwarantannie.
    3. W przypadku, gdy podczas pobytu dziecka w oddziale nauczyciel zauważ podejrzane objawy chorobowe u dziecka, dziecko zostanie odizolowane od reszty dzieci w osobnym pomieszczeniu (izolatka), a rodzice są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola. W izolatce dziecko pozostaje pod opieką wyznaczonego pracownika do momentu odebrania go przez rodzica.
    4. W przypadku podejrzenia o zakażenie wirusem dziecka lub członka rodziny rodzic jest zobowiązany do poinformowania dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
    Dyrektor w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym podejmują dalsze kroki profilaktyczne.
    5. Oddział przedszkolny „Kubusie” jest czynne od 7.00 do 15.30. Oddział „zerowy” od 8.00 do 13.00.
    6. Dzieci z oddziału „Kubusie” przyprowadzamy do godz. 8.30, odbieramy do godz. 15.30. Dzieci z oddziału „zerowego” przyprowadzamy na godz. 8.00, a odbieramy o godz. 13.00.
  1. W godzinach pracy oddziały przedszkolne pozostają zamknięte dla osób z zewnątrz. Kontakt telefoniczny z oddziałami pod nr 515345231 lub za pomocą dzwonka przy wejściach do budynku szkoły.
    8. Przy wejściu do oddziałów przedszkolnych znajdować się będzie płyn do dezynfekcji rąk – każdy rodzic/opiekun wchodzący do przedszkola jest zobowiązany do dezynfekcji rąk.
    9. Podczas przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola rodzic/opiekun musi być zabezpieczony we własne środki ochrony osobistej (osłonę ust i nosa, rękawiczki).
    10. Do budynku szkoły wchodzimy tylko wejściem głównym i wejściem dla dzieci z grupy „Kubusie”.
    11. Do szkoły może wejść tylko rodzic/opiekun prawny z dzieckiem, bez osób towarzyszących.
  2. Wchodząc do szatni „Kubusiów” należy pamiętać, że przebywać w niej może dwoje rodziców i dwoje dzieci. Pozostali czekają przed wejściem do budynku w odległości od siebie 1,5 m. Wchodząc do grupy „zerowej” należy pamiętać, że przebywać na korytarzu może dwoje rodziców i dwoje dzieci. Pozostali czekają przed wejściem do budynku w odległości 1,5m.
    13. Dziecko z szatni odbierane jest przez pracownika oddziału i zaprowadzane na salę. Obowiązuje zakaz wchodzenia do sal i do innych pomieszczeń oddziałów.
    14. Jeżeli podczas pobytu dziecka w oddziałach przedszkolnych zmierzona temperatura ciała przekracza 37,5 o C lub dziecko wykazuje
    widoczne objawy chorobowe wychowawcy mają prawo zadzwonić do rodziców/ prawnych opiekunów w celu odebrania dziecka z placówki.
    15. Dzieci nie dezynfekują rąk. Myją ręce wodą z mydłem po wejściu do sal przedszkolnych.
    16. Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola zabawek, pluszaków, picia, jedzenia, itd.
    17. Do budynku szkoły nie wprowadza się wózków, hulajnóg, rowerów i innych środków transportu.
    18. W oddziałach przedszkolnych w okresie pandemii nie myjemy zębów.
    19. Dzieci mogą korzystać z pobytu na świeżym powietrzu na terenie ogrodu szkolnego – każdy oddział ma własny, wydzielony teren. Zachowany zostanie 10 –minutowy odstęp pomiędzy oddziałami przy wychodzeniu na dwór. W przypadku braku możliwości dezynfekcji sprzętu – zostanie on zabezpieczony przed używaniem.
    20. Dzieci spożywają posiłki w sali danej grupy. Każde dziecko ma wyznaczone miejsce przy stoliku. Po każdym posiłku stoły i krzesła są dezynfekowane, a naczynia myte i wyparzane w zmywarce.
    21. Sale są wietrzone co godzinę lub w razie możliwości pogodowej stale jest otwarte okno.
    22. Codziennie po skończeniu pracy na salach zabaw dokonywana jest dezynfekcja zabawek (ozonowanie).
    23. Pracownicy są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej.
    24. Pracownicy obsługi przeprowadzają codzienną dezynfekcję, ze szczególnym uwzględnieniem toalet, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, powierzchni płaskich, włączników, itp.
    25. Nauczyciele są zobowiązani do pilnowania, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu, do zorganizowania pokazu właściwego mycia rąk oraz do dawania właściwego przykładu.
    26. Na terenie placówki odstępy między osobami dorosłymi powinny wynosić min. 1,5 m. Zakazuje się również tworzenia zgromadzeń osób dorosłych, jak i dzieci, podczas pobytu w oddziałach przedszkolnych.
    27.Konsultacje nauczyciela z rodzicami/opiekunami są możliwe z zachowaniem środków ostrożności ( zachowanie odległości pomiędzy sobą – 1,5 m, całkowite zasłonięte usta i nos ). Preferuje się bardziej kontakty telefoniczne, mailowe lub przez dziennik elektroniczny.
    28. Rodzic/opiekun powinien regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny:
    • częste mycie rąk wodą z mydłem,
    • nie podawanie ręki na przywitanie,
    • unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • • odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania, czy kasłania III. Organizacja pobytu dzieci na świeżym powietrzu 1. W okresie pandemii dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie ogrodu szkolnego.
    2. Wyjścia poza teren szkoły .
    3. Do szatni dzieci schodzą się pod nadzorem nauczyciela.
    4. Każda grupa ma własny, wydzielony teren.
    5. Sprzęt na placu zabaw zostanie zabezpieczony przed używaniem w przypadku braku możliwości dezynfekcji.
    6. Dzieci podczas pobytu w ogrodzie mogą korzystać z piłek , skakanek, obręczy itp. Używany sprzęt będzie dezynfekowany.
    7. Wszystkie klamki i poręcze, których dotykały dzieci i pracownicy przedszkola zostają zdezynfekowane przez wyznaczonego pracownika.
    8. Po wejściu do sali dzieci myją ręce wg procedur, pod nadzorem nauczyciela.

 

  1. Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia
  2. W przypadku, gdy podczas pobytu dziecka w przedszkolu nauczyciel zauważy podejrzane dolegliwości chorobowe takie jak: podwyższona temperatura, kaszel, katar, zaczerwienione i/ lub zaropiałe oczy, osłabienie, itp. niezwłocznie dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka. Jeżeli temperatura wyniesie powyżej 37,5 o C nauczyciel

powiadamia dyrektora.

  1. Nauczyciel niezwłocznie kontaktuje się z rodzicem i powiadamia o konieczności natychmiastowego odebrania dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego.
  2. Dziecko zostaje odizolowane od reszty dzieci w osobnym pomieszczeniu (izolatka).
  3. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką wyznaczonego pracownika do momentu odebrania przez rodzica z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.
  4. Pomieszczeniem na izolatkę jest miejsce wyznaczone na korytarzu szkolnym.
  5. Po opuszczeniu przez dziecko izolatki miejsce to zostaje zdezynfekowane zgodnie z obowiązującymi procedurami. Odkażeniu poddane zostają również wszystkie przedmioty z którymi dziecko miało kontakt, oraz sala w której dziecko przebywało.


W przypadku występowania objawów chorobowych u pracownika

  1. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę.
  2. Pracownicy i obsługa zostali poinstruowani, że w przypadku występowania niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  3. W przypadku występowania u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i odizolowany.
  4. Dyrektor powiadamia Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i stosuje się do jej zaleceń.
  5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik zostaje zdezynfekowany zgodnie z obowiązującymi procedurami.

 

  1. Zasady organizacji żywienia
  2. Podczas przygotowywania posiłków, oprócz warunków wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo stosuje się zasady szczególnej ostrożności, higieny i dezynfekcji miejsca pracy.
  3. Posiłki dzieci będą spożywać w swoich salach, o wyznaczonych godzinach. Po każdym posiłku, stoliki i krzesła będą dezynfekowane przez pracowników szkoły, a naczynia dezynfekowane zgodnie z zaleceniami GIS.

 

 

 

  1. Utrzymywanie czystości w przedszkolu
  2. Za utrzymanie czystości w przedszkolu odpowiedzialni są pracownicy, którym w zakresie obowiązków przydzielone zostały do sprzątania określone pomieszczenia.
  3. Dyrektor szkoły zapewnia sprzęt do prac porządkowych oraz środki czyszczące i myjące niezbędne do wykonywania prac porządkowych.
  4. Podstawową zasadą stosowaną przez pracowników podczas wykonywania prac porządkowych powinno być utrzymanie czystości pomieszczeń i sterylności powierzchni, z których korzystają dzieci i pracownicy oddziałów, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
  5. Pomieszczenia, ciągi komunikacyjne (schody i korytarze) oraz powierzchnie dotykowe należy regularnie, co najmniej 2 razy dziennie, oczyszczać, używając wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego. Należy myć i dokładnie odkażać każdego

dnia:

  • • biurka i stoliki,
  • • drzwi,
  • • poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie,
  • • klamki,
  • • włączniki światła,
  • • poręcze,
  • • używane prze dzieci zabawki lub inne przedmioty, z których korzystają podczas zabawy.
  1. Środki chemiczne służące do mycia i dezynfekcji powinny być stosowane zgodnie z wytycznymi i zaleceniami podanymi przez producenta.
  2. Podczas prac porządkowych pracownik zobowiązany jest stosować zalecane środki ochrony indywidualnej, przestrzegać zasad higieny oraz zachowywać reguły ostrożności: do procesu dezynfekcji stosować rękawice ochronne z długim mankietem, używać maski i okularów ochronnych w przypadku stosowania preparatów w spryskiwaczach ze względu na ryzyko podrażnienia oczu i dróg oddechowych, nie

dotykać twarzy rękami w rękawiczkach, nie zakładać ponownie uprzednio zdjętych rękawic jednorazowych, podczas dezynfekcji stosować ręczniki papierowe, które po przetarciu trzeba od razu wyrzucić, nie używać tych samych ściereczek w różnych pomieszczeniach (kuchnia, łazienka,).

  1. Dezynfekowanie powierzchni za pomocą środków dezynfekcyjnych powinno być skuteczne i wymaga prawidłowego ich stosowania:
  • • usunięcia wodą zanieczyszczeń przed dezynfekcją,
  • • sprawdzenia daty przydatności do użycia (jeśli data jest przekroczona, całkowita dezynfekcja nie jest już gwarantowana),
  • • użycia środka w odpowiednim stężeniu (preparat nie zadziała, jeśli będzie źle dozowany).

 

 

 

109960336 274477960450922 1306319190754819753 n

 

klub szkol

 

 

program sniadanie daje moclogo 1509199571

 

 

321769926 1252625995466893 4072119204245487044 n